socialinis draudimas Jungtinėje Karalystėje
Tinklaraščio pradžios puslapis
Gyvenimas užsienyje
Gyvenimo užsienyje patarimai

Socialinis draudimas Jungtinėje Karalystėje

4 min. skaitinys
Calculator placeholder

Siųsti iš

Populiarios

All countries

Keitimo kursas

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pervedimo mokestis

Nemokamai – – – 0.99 0.99 USD

Gavėjas gaus

Populiarios

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Bus gauta per 30 minučių

Jeigu dirbate ir gyvenate Jungtinėje Karalystėje, greičiausiai pastebėjote, kad iš jūsų algalapio kaskart yra nuskaičiuojamos socialinio draudimo įmokos – National Insurance Contributions (NICs). Kas tai yra, kokią naudą suteikia ir kaip jas sumokėti pristatome šiame straipsnyje.

Kas yra socialinis draudimas?

Socialinis draudimas – tai mokestis, nuskaičiuojamas nuo gaunamų pajamų tiek tuo atveju, jei esate įdarbintas, tiek tada, kai dirbate savarankiškai. Kaip ir pajamų mokestis, socialinio draudimo mokestis keliauja į tam tikrą fondą, kuris vėliau paskirstomas tiems, kuriems reikia pagalbos.

Jungtinėje Karalystėje socialinio draudimo įmokas mokėti reikia sulaukus 16 metų amžiaus ir uždirbant daugiau nei £184 per savaitę (arba £6,515 per metus, jei dirbate savarankiškai). Įmokos įprastai mokamos iki pensinio amžiaus.

 Prieš pradedant mokėti socialinį draudimą, būtina turėti socialinio draudimo numerį. Be šio numerio negalėsite gauti darbo, o mokėti privalote nuo tada, kai pradedate gauti pajamas.

Socialinio draudimo numerį Jungtinės Karalystės piliečiai gauna sulaukę 16, o migrantams jis suteikiamas kartu su biometriniu leidimu gyventi. Jeigu jūsiškiame numerio visgi nėra, galite kreiptis į Socialinio draudimo pagalbos liniją telefonu 0800 141 2075. Kad gautumėte socialinio draudimo numerį, jums reikės asmens tapatybės kortelės arba paso bei gali tekti sudalyvauti pokalbyje.

Kokie yra socialinio draudimo tipai?

Socialinio draudimo įmokos skirstomos į šešis tipus, vadinamus „klasėmis“ (classes).

  1.     Class 1: jeigu esate įdarbintas, dar nepasiekėte pensinio amžiaus ir uždirbate £184 per savaitę, jūsų darbdavys automatiškai nuskaičiuos šios klasės įmokas.
  2.     Class 1A, 1B: kai kuriais atvejais, darbdaviai tiesiogiai moka socialinio draudimo įmokas kaip darbuotojų išlaidas arba priedus. Tokiu atveju, įmokos priklauso 1A arba 1B klasei.
  3.     Class 2: jei dirbate savarankiškai ir jūsų pajamos viršija £6,515 per metus, mokėsite šio tipo įmokas.
  4.     Class 3: jeigu dirbate savarankiškai, bet jūsų pajamos nesiekia £6,515 per metus, galite mokėti įmokas savanoriškai. Tai padės išvengti nepriemokų.
  5.     Class 4: šio tipo įmokas mokate, jei dirbate savarankiškai ir per metus uždirbate £9,569 arba daugiau.

2021-2022 mokestiniais metais, Class 1 NIC yra 12 % pajamoms nuo £184 iki £967 per savaitę (£797 iki £4,189 mėnesį month) ir 2 % pajamoms, viršijančioms nurodytas sumas.

Class 2 įmokos yra £3.05 per savaitę, o Class 4 įmokos yra 9 % pajamoms nuo £9,569 iki £50,270. Pajamos, viršijančios £50,270 per metus yra apmokestinamos 2 %.

Kodėl turiu mokėti socialinį draudimą?

Socialinis draudimas Jungtinėje Karalystėje leidžia prireikus naudotis valstybine pagalba. Be to, norėdami gauti pensiją, įmokas turite daryti nustatytą metų skaičių. Jeigu nesumokate minimalaus įmokų skaičiaus, vėliau galite negauti pensijos. Daugiau apie tai rasite mūsų straipsnyje apie pensiją Jungtinėje Karalystėje.

Visgi pensija – ne vienintelė nauda. Mokantys socialinio draudimo įmokas, taip pat gali pretenduoti į nedarbingumo, motinystės, našlystės ir kitas išmokas.

Kaip mokėti socialinį draudimą?

Jei esate įdarbintas, socialinio draudimo įmokos bus nuskaičiuotos automatiškai. Tačiau, jei dirbate savarankiškai, tuo privalote pasirūpinti patys. Ar sumokėjote pakankamai įmokų, galite pasitikrinti Vyriausybės svetainėje.

O ką daryti tuo atveju, jei į Jungtinę Karalystę mane atsiuntė dirbti įmonė iš kitos šalies?

Jeigu esate įdarbintas užsienyje, bet buvote išsiųstas kuriam laikui padirbėti Jungtinėje Karalystėje, socialinio draudimo įmokų mokėjimo taisyklės priklauso nuo jūsų gimtosios šalies:

  • EEZ šalys ir Šveicarija – informacijos ieškokite čia;
  • Bet kuri iš šalių, su kuria Jungtinė Karalystė turi socialinio draudimo susitarimą – patarimai čia;
  • Informacijos apie bet kurią kitą šalį ieškokite čia

Jeigu atvykę dirbti į Jungtinę Karalystę ir pradedate čia dirbti pagal vietinį kontraktą, privalote mokėti socialinio draudimo įmokas iš karto pradėję dirbti, nepriklausomai nuo to, iš kur atvykote.

___________________________

Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀

Apie autorių

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Pakvieskite draugus į TransferGo ir uždirbkite 22€