TransferGo
18.09.2023 | 7min
Sprendimas palikti gimtąją šalį ir emigruoti dažnai būna nelengvas. Visų emigrantų patirtis Jungtinėje Karalystėje skirtinga, tačiau visi turi kažką bendro: nauja šalis, tiek daug klausimų ir nežinomųjų. Kiekvieno emigranto kelias yra kitoks, tačiau šiandien norime pasidalinti trumpu interviu su Jūrate, kuri Jungtinėje Karalystėje dirba ir gyvena jau 20 metų. Kilusi iš Panevėžio Jūratė šiuo metu yra įsikūrusi Dartfordo mieste (Kento apygarda), esančiame – apie 25 km nuo Londono centro. Kokie buvo pirmieji Jūratės žingsniai Jungtinėje Karalystėje, su kokiais sunkumais ji susidūrė, apie britų ir lietuvių panašumus ir skirtumus, bei dar daugiau skaitykite žemiau.
Emigrantų patirtis Jungtinėje Karalystėje – pirmieji žingsniai
1. Jūrate, ką žinojote apie Jungtinę Karalystę prieš ten kraustantis?
Nieko ypatingo tikrai nežinojau apie JK, tiesiog aš visada norėjau išvykti iš Lietuvos. Norėjau pakeisti aplinką ir pažiurėti, koks gyvenimas yra svetur. Taigi atšventusi savo gmtadienį 2003 metų spalio mėnesį išvykau į Jungtinę Karalystę. Tuo metu Lietuva dar nebuvo įstojusi į Europos Sąjungą, todėl išvykti buvo sunkiau – reikėjo vizos. Buvo klaustukų, ar pavyks išvykti ar ne. Aš išvykau pagal Au-Pair programą ir gavau vizą 2 metams.
2. Su kokiais didžiausiais sunkumais susidūrėte persikrausčius į Jungtinę Karalystę?
Pagal Au-Pair programą man buvo paskirta šeima iš Kamerūno. Iš pradžių tikrai buvo labai baisu, nežinia ko tikėtis. Turėjau prižiūrėtiprižiurėti 3 vaikus, vežti juos į mokyklą, gaminti maistą ir t.t. Pirmaisiais mėnesiais negalėjau nei valgyti, nei miegoti – man buvo šokas. Būnant toli nuo namų iš streso pamiršdavau net paprasčiausius angliškus žodžius verkdavau kasdien – pradžia tikrai buvo sunki. Galiausiai suėmiau save į rankas ir supratau, kad nėra kito kelio – tik pirmyn. Tuomet pradėjau ieškoti papildomų darbų ir taupyti pinigus ateičiai, kai išvyksiu iš Au-Pair šeimos.
Tuomet man pradėjo sektis neblogai: daug dirbau, tačiau tik darbo dėka galėjau užsimiršti ir negalvoti apie nieką. Dienos metu nuveždavau šeimos vaikus į mokyklą, tuomet per likusį laisvą laiką skubėdavau tvarkyti privačių namų, tuomet turėdavau parvežti vaikus iš mokyklos. Papildomai buvau susiradusi senolę, kurios šeimai reikėjo pagalbos ją prižiūrint. Darbas su ja buvo labai smagus, ji padėjo man gerinti savo anglų kalbos žinias, pradėjau geriau ir laisviau kalbėti. Naktį su dviračiu važiuodavau valyti vietinio baseino – dirbau be galo daug ir laisvo laiko visai nebuvo. Buvo labai sunku, tačiau tai vienintelis JK sunkumas – be pinigų nepragyvensi. Transportas brangus ir nuoma ypatingai brangi, sunku už prieinamą kainą susirasti gerą būstą, kuriame galėčiau ramiai ir jaukiai gyventi.
Galiausiai atėjo laikas išvykti iš Au-Pair šeimos. Tai įvyko labai geru metu, kadangi 2004 metais Lietuva įstojo į Europos sąjungą todėl galėjau lengviau įsidarbinti. Lietuvoje dirbau automobilių dažų technike, todėl ir JK įsidarbinau autodetalių dažų parduotuvėje. Kadangi šis darbas buvo jau pažįstamas buvo lengviau ir darbas patiko. Iš pradžių dirbau konsultante, po to tapau supervisor – gavau didesnę algą ir komisinius.
Emigrantų patirtis Jungtinėje Karalystėje – skirtumai ir panašumai
3. Kokius didžiausius britų ir lietuvių (ar Jungtinės Karalystės ir Lietuvos) panašumus ir skirtumus galėtumėte įvardinti?
Britai ir lietuviai labiausiai panašūs pavydumu – kodėl kaimynas turi Porshe, o aš tik Ford Fiesta? Manau šis bruožas tikrai panašus tiek pas mus, tiek pas britus. Taip pat, nors lietuviai ir yra ganėtinai šalto kraujo, manau, kad tikrai esame draugiškesni, linksmesni ir vaišingesni nei anglai. Net ir keli mano pažįstami anglai patys tą pripažįsta. 😀
4. Jūrate, įvardinkite 3 dalykus, kurie jums labiausiai patinka, gyvenant JK, ir 3 dalykus, kurie jums labiausiai nepatinka.
Labiausiai Jungtinėje Karalystėje man patinka muziejai, parduotuvės, laisvesnis požiūris į viską – nereikia vaikytis madų, niekam nerūpi, kaip atrodai. Taip pat, labai smagu, kad yra galimybė išvykti nebrangių atostogų, kadangi skrydžių krypčių vykstančių iš JK yra daug daugiau, lyginant su Lietuva, ir dažnai tie skrydžiai būna daug pigesni.
Nepatinka sveikatos systema (NHS), neadekvačios būstų kainos ir labai brangus viešasis transportas. Taip pat, kol Lietuvoje nebuvo įvestas euras pavykdavo daugiau susitaupyti ir labiau apsimokėjo dirbti JK dėl didelio valiutų skirtumo.
5. Ar yra kokių nors britiško gyvenimo aspektų, prie kurių vis dar nepavyko priprasti?
Sakyčiau, kad prie visko jau pripratau, tačiau vis dar nepatinka kai kurių britų požiūris į kitataučius – jie įsivaizduoja, kad kitataučiai turi dirbti už dyką. Tačiau realybė yra tokia, kad kitataučiai dažnai pasiekia daugiau ir gyvena geriau, kadangi jie ištiesų dirba daug ir sunkiai, kai neretai britai nori viską gauti lengvai. Tuomet kyla pavydas, kad užsieniečiai atvyksta ir tiek visko turi, o jie ne. Tiesa ta, kad užsienietis dėl to dirbo sunkiai, o galbūt anglas norėjo nedirbti ir gyveno iš pašalpų, kurios tarp kitko JK tikrai būna nemažos. Šis požiūris tikrai erzina.
Emigrantų patirtis Jungtinėje Karalystėje – patarimai iš pirmų lūpų
6. Galbūt galėtumėte pasidalinti patarimais, kaip geriau įsilieti į britišką kultūrą ir atrasti naujų draugų ratą?
Klausimas „Kaip surasti draugų šiais laikais?“ yra labai sudėtingas, kadangi pasaulis bendrauja per socialinius tinklus ir vis sunkiau rasti pažinčių realiame gyvenime. Dažniausiai naujos pažintys užsimezga darbe ar universitete, tačiau kartais anglai ne visada noriai leidžiasi į artimas draugystes su užsieniečiais.
7. Kokie yra TOP 3 dalykai, kuriuos patartumėte žmonėms padaryti/nuveikti persikrausčius į Jungtinę Karalystę?
Norint įsitvirtinti Jungtinėje Karalystėje reikės daug dirbti ir mokytis kalbų. Patarčiau visiems išbandyti įvairius darbus, kursus ir neužsibūti vienoje darbovietėje per ilgai. Viskas keičiasi, todėl reikia eiti į priekį su naujovėmis.
8. Jūrate, kur Jungtinėje Karalystėje patartumėte mūsų skaitytojams nuvykti ir ką pamatyti?
Visiems reikėtų būtinai aplanktyi Velsą, Kornvalį, Škotiją. Londone yra patys geriausi muziejai, restoranai. Savaitgalį būtina aplankyti pub’ą. Neaplankius pub’o nepamatysi, kaip linksminasi britai ir kaip atrodo tikroji Anglija. 😊
Dėkojame Jūratei už atsakymus ir pasidalinimą savo patirtimi.
Sprendimas išvykti gyventi į kitą šalį gali būti kiek baisus, tiek daug nežinios. Puikiai suprantame emigrantų patiriamus sunkumus, todėl nuolat ruošiame turinį ir tinklarasčio įrašus padėsiančius jums įsikurti Jungtinėje Karalystėje. Mūsų tinklaraštyje galite rasti informacijos apie vizas, būsto nuomą, kelių mokesčius, mokyklas, sveikatos sistemą ir dar daug kitų britiško gyvenimo įpatumų. Pavydžiui, vienas naujausių mūsų įrašų – išsamus gidas apie pragyvenimo išlaidas JK, jums tikrai padės geriau planuoti savo būsimą biudžetą. Todėl, jei planuojate kraustytis į Jungtinę Karalystę ar ką tik persikraustėte, apsilankykite mūsų tinklaraštyje.
_________________________
Gyvenant ir dirbant Jungtinėje Karalystėje greičiausiai prireiks siųsti pinigus artimiesiems likusiems Lietuvoje, ar apmokėti tam tikras paslaugas ar sąskaitas. Tą galite lengvai ir pigiai padaryti su TransferGo. Taip pat, galite pasidalinti savo pakvietimo kodu su visais naujais draugais ar bendradarbiais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20 už kiekvieną draugą. Prisijunkite jau šiandien! 🚀
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.