TransferGo
24.06.2022 | 7min
Kritiškai pažvelgę į savo finansus, greičiausiai kiekvienas iš mūsų galėtų įvardinti bent keletą prastų sprendimų, kuriuos esame priėmę. Kita vertus, kartais net nesusimąstome, kad darome kažką neteisingai – tokiu atveju dažnai esame nepatenkinti rezultatu, bet nesugebame identifikuoti problemos, kurią išsprendę galėtume pagerinti savo finansinę situaciją.
Šiandien aptariame būtent tas problemas, o tiksliau – prastus asmeninių finansų sprendimus, kurių reikėtų vengti. Kviečiame perskaityti šį straipsnį ir įvertinti, ar patys nepakliuvote į finansinių klaidų spąstus, o pabaigoje dalijamės, kaip atsitiesti, jei vieną ar kitą sprendimą vis dėl to priėmėte.
Neatsidedate savo atlyginimo dalies
Ši klaida – viena dažniausiai pasitaikančių finansų sprendimų. Dažnas jaučiasi motyvuotas atidėti dalį gautos sumos, kai taupo konkrečiam (ypač maloniam) tikslui, tačiau nesusimąsto, kad net ir jo neturint, būtina taupyti. Kiek tiksliai turėtumėte atsidėti, žinoma, priklauso nuo jūsų pajamų, tačiau įprasta rekomendacija yra bent 20 %.
Dalis žmonių, žinoma, sakys, kad neturi, ko atsidėti. Ir, nors kai kuriems tai gali būti tiesa, daugelis iš tiesų tiesiog nenori keisti savo įpročių. Peržiūrėjus jų išlaidas, galime pamatyti vakarienes mieste, įvairias grožio procedūras, gausybę pramogų. Žinoma, visko atsisakyti tikrai nesiūlome, bet jei galite atsisakyti vienos vakarienės mieste per savaitę ir taip sutaupyti 20 svarų sterlingų, ateityje sau tikrai padėkosite.
Išlaidavimas jaunystėje
Būdami dvidešimt kelių, daugelis mūsų neatsispiria norui išlaidauti. Atitrūkę nuo tėvų, baigę mokslus ir pradėję kilti karjeros laiptais, pagaliau iš tiesų turime pinigų, kuriuos galime išleisti, o finansų įsipareigojimai, dažniausiai, dar būna minimalūs. Dėl to pasiduodame brangių daiktų pirkimui, ištaigingam gyvenimo būdui, brangioms atostogoms ir kitiems labai viliojantiems malonumams. Be to, juk dar esame jauni, tikrai turėsime laiko taupyti!
Žinoma, tai yra tiesa – laiko, greičiausiai, dar tikrai bus. O ir leisti sau šiek tiek malonumų yra tikrai naudinga ir reikalinga. Vis dėlto, kuo anksčiau pasidėsime sau tvirtą finansinį pagrindą, tuo lengvesnis bus gyvenimas ateityje, tad, kad ir kaip norėtųsi naujo automobilio, rankinės ar dar vienos įspūdingos kelionės, lūkesčius vertėtų kiek sumažinti ir bent dalį malonumams skirtų pinigų atidėti ateičiai.
Nereikalingų daiktų pirkimas
Didelių, tačiau nebūtinų daiktų pirkimas, ypač – išsimokėtinai, yra dar viena didelė asmeninių finansų klaida. Žinoma, jei jums tikrai reikia konkretaus daikto ir galite jį įsigyti lizingu be pabrangimo – tai tikrai logiškas sprendimas. Tačiau nuolat pirkdami brangius daiktus net nepajusite, kaip išaugs jūsų įsipareigojimai ir palūkanoms išleisite tokią sumą, kurią investavę po kelerių metų jau turėtumėte nemažai pinigų.
Sprendimų atidėliojimas
Ši klaida dažnai keliauja kartu su išlaidavimu jaunystėje. Nemaža mūsų dalis svarbius finansinius sprendimus yra linkę atidėti ateičiai – taupymą pensijai, paskolų išmokėjimą,
taupymą asmeninėms reikmėms ir netikėtoms situacijoms. Žinoma, niekas niekada nenori galvoti apie blogiausią scenarijų ar sumažėjusias pajamas ateityje, tačiau to žinoti negalime nei vienas, todėl kuo anksčiau imsimės veiksmų, tuo lengviau mums bus ateityje.
Investavimo baimė
Jei norite išties patogaus gyvenimo ir aprūpintos senatvės, greičiausiai neišsisuksite be investavimo. Ir tam tikrai nereikia įgyti atskiro mokslinio laipsnio – internete, knygose gausu informacijos. Pasirinkite sritį, įsigilinkite į ją, pradėkite nuo mažų sumų ir taip ne tik apsaugosite, bet ir išauginsite savo pinigus.
Plano B neturėjimas
Jeigu kas mėnesį neatsidedate pinigų, neinvestuojate ir atidėliojate sprendimus, greičiausiai neturite ir plano B. Jį sudaro dvi dalys – santaupos nenumatytoms situacijoms (pinigų suma, leisianti jums pragyventi tris-šešis mėnesius) bei draudimai. Nutikus kam nors netikėto (ir, dažnai, nemalonaus), mes ir taip išgyvename nemažai streso, tačiau turėdami tinkamus draudimus bei pakankamai santaupų bent jau neturime nerimauti dėl finansų.
Asmeninės informacijos nesaugojimas
Nors internetas mums duoda daugybę puikių dalykų, jis taip pat padidina ir kai kurias rizikas. Viena jų – finansinės apgavystės. Laimei, norint nuo jų apsisaugoti, užtenka vos trupučio pastangų. Žinoma, pradėti reikia nuo elementarių dalykų – nesidalinti asmenine informacija svetainėse, kurios neatrodo patikimai, nespausti neaiškių nuorodų ir neatidarinėti iš nepažįstamų žmonių siunčiamų failų, naudoti skirtingus ir sudėtingus slaptažodžius.
Antras žingsnis – nuolat atidžiai stebėti savo banko sąskaitą. Kai kuriais atvejais būna vagiamos tik mažos pinigų sumos, tad nukentėjusieji ilgai to nepastebi, o apgavikai tuo naudojasi ir taip per ilgą laiką susidaro nemaža pinigų suma. Kitas svarbus aspektas – nustatykite limitus ir perspėjimus visoms savo sąskaitoms, kad iškart būtumėte informuoti apie bet kokią įtartiną veiklą.
Ką daryti, jei prasti finansiniai sprendimai – jau priimti?
Visų pirma, svarbu pripažinti klaidą. Nepriklausomai nuo to, ar sprendimas buvo paprastas, ar komplikuotas, svarbu jį objektyviai įvertinti ir pagalvoti, ką galima padaryti, kad pavyktų išvengti to paties ateityje. Jeigu kuri nors klaida buvo tapusi įpročiu, yra didelė tikimybė, kad ją pakartosite. Nepulkite savęs už tai bausti – pakartokite vertinimo procesą ir tai darykite tol, kol įpročio atsisakysite.
Nepaprastai svarbu yra ne tik suprasti klaidą, bet ir iš esmės peržiūrėti visas savo išlaidas. Susikurkite asmeninių finansų planą, įsivardykite aiškius tikslus. Tai padės ne tik išvengti klaidų ateityje, bet ir „atpirkti“ už tas, kurios jau padarytos.
Nepamirškite, kad tam, kad pradėtumėte priiminėti teisingus finansinius sprendimus, nebūtina laukti pirmadienio, naujo mėnesio ar metų. Pradėkite iš karto – imkitės aiškių veiksmų, net jei jie ir nebus dideli, kad sumažintumėte savo įsiskolinimus ir pradėtumėte taupyti ar investuoti. Jei reikia, įsigykite draudimą. Net jei po pirmosios savaitės ir sutaupysite vos penkis ar dešimt svarų sterlingų, tai vis tiek bus teisingas žingsnis.
Galiausiai, nepamirškite, kad mūsų aplinka taip pat mus veikia, todėl pasirūpinkite, kad jus suptų tokie žmonės, kurie skatintų atsakingai elgtis su savo pinigais, užuot juos paleidus vėjais. Taip, gali būti, kad pastebėsite, jog jūsų gyvenime yra finansiškai toksiškų žmonių, juos paleisti gali būti sunku, tačiau galiausiai pajusite palengvėjimą. Kita vertus, jei dalis jūsų artimųjų tiesiog uždirba daugiau ir gali su leisti gyventi kiek prabangesnį gyvenimą, neturite išleisti tiek pat. Nebijokite pasakyti, kad taupote ir mieliau rinktumėtės pigesnę alternatyvą – nesvarbu, ką drauge veikėte iki šiol, mes neabejojame, kad galima atrasti daugybę veiklų, kurios užtikrins kokybišką laiką drauge, bet nereikalaus aukoti santaupų.
Jei matote, kad jūsų artimiesiems, draugams ar kolegoms puikiai sekasi valdyti asmeninius finansus, nesidrovėkite paklausti jų patarimo. Nebūtina atskleisti tikslių skaičių, norint ko nors išmokti, tačiau sužinoję apie jų požiūrį, taktiką ir taisykles, greičiausiai, įgysite naujų žinių, be to, jausitės labiau motyvuoti.
Pabaigai, nepamirškite ir kitų informacijos šaltinių. Knygų, tinklalaidžių, svetainių, tinklaraščių, paskaitų, straipsnių asmeninių finansų tema – gausybė. Nebūtina perskaityti ar išklausyti jų visų, tačiau reguliariai, po truputį tai darydami, jausitės motyvuoti, be to, nuolat įgysite naujų žinių, tad galėsite iš lėto, bet užtikrintai gerinti savo finansinę padėtį.
______________
Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.