Tinklaraščio pradžios puslapis
Asmeniniai finansai
Asmeninių finansų patarimai

Pinigai ir vaikai: kaip geriausia elgtis?

4 min. skaitinys
Calculator placeholder

Siųsti iš

Populiarios

All countries

Keitimo kursas

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pervedimo mokestis

Nemokamai – – – 0.99 0.99 USD

Gavėjas gaus

Populiarios

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Bus gauta per 30 minučių

Pinigai – neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Dauguma tą suprantame dar ankstyvoje vaikystėje, kaulydami centų saldainiams iš tėvų. Tačiau vėliau, tapus suaugusiais ir turint savo vaikų, neretam kyla klausimas, kaip geriausia elgtis? Ką daryti, kad vaikai išmoktų suprasti pinigų vertę? Kaip nustatyti taisykles, kad vaikai nejaustų trūkumo, tačiau neišleptų? Šiandien dalijamės keliais patarimais, kurie gali padėti žengiant pirmuosius žingsnius sudėtingame finansų pasaulyje.

Ankstyvoje vaikystėje, vaikui esant 3–5 metų, svarbu išmokti, kad kartais, norint ką nors įsigyti, gali reikėti luktelti. Nors tą padaryti dažnai nelengva ir suaugusiems, tyrimai rodo, kad vaikai, ankstyvame amžiuje supratę, jog norint ką nors įsigyti reikia taupyti, kartu išmoksta ir palaukti atpildo, o tai padeda ir vėlesniame gyvenime.

Kaip tą pasiekti? Laukdami eilėje ar vaikui nekantraujant, paaiškinkite jam, kodėl tai svarbu ir reikalinga. Taip pat namuose galite turėti tris stiklainius, skirtus taupymui, dalijimuisi ir išleidimui. Kaskart vaikui gavus pinigų, padėkite jam lygiomis dalimis juos paskirstyti. Kad būtų lengviau, paskatinkite vaiką sugalvoti, ką jis už sutaupytus pinigus įsigis, kartu kaskart paaiškindami, kiek dar trūksta iki užsibrėžtos sumos.

Vaikui pradėjus eiti į mokyklą, svarbu jam paaiškinti, kad leidžiant pinigus reikia priimti sprendimus, turėsiančios įtakos vėlesniam gyvenimui. Padėkite jam suprasti, kad pinigai yra baigtinis šaltinis, todėl išleidus juos vienam daiktui, kitam paprasčiausiai nebeliks. Turbūt paprasčiausias būdas išmokyti vaiką priimti sprendimus yra vestis jį kartu apsipirkti ir, svarbiausia, garsiai paaiškinti savo pasirinkimus. Pavyzdžiui, jei perkate pigesnį sūrį, pasakykite vaikui, kad renkatės jį todėl, kad jo kaina yra euru mažesnė, tačiau skonis – toks pats kaip ir kito, prabangesnio prekės ženklo. Priėję nebūtinų produktų skyrių, diskutuokite su vaiku, ar jums tikrai jų reikia, ar galbūt kažko galima atsisakyti ir, vietoje to, pavyzdžiui, nueiti vakarienės į restoraną. Galų gale, paskirkite vaiką atsakingu už tam tikrą kategoriją, pavyzdžiui vaisius. Duokite jam nustatytą pinigų sumą ir paprašykite, kad už ją išrinktų vaisių visai šeimai, sakykime, savaitei.

Ankstyvoje paauglystėje jau reikėtų pradėti kalbėti apie palūkanas. Paaiškinkite vaikui, kad palūkanos „augina“ atidėtus pinigus, taip pat pasiūlykite kasdienio gyvenimo alternatyvų. Suskaičiavę, kiek pinigų vaikas sutaupytų atidėjęs, sakykime, 100 gimtadieniui gautų eurų, per keliasdešimt metų, pasiūlykite jam taip pasielgti, o užuot kasdien po mokyklos pirkus traškučius, pateikite alternatyvą: jis gali tai daryti kartą per savaitę, o likusius pinigus taupyti norimam, tačiau nebūtinam daiktui, sakykime, geresniam telefonui.

Artėjant laikui, kai reiks rinktis universitetą, atvirai ir išsamiai kalbėkite su vaikais apie aukštųjų mokslų kainas. Nepamirškite įskaičiuoti ne tik studijų įkainius, bet ir pragyvenimą konkrečioje vietoje. Žinoma, paaugliui gali pasirodyti, kad tai yra pinigų švaistymas, todėl drauge paieškokite statistikos, kiek uždirba žmonės su ir be aukštojo išsilavinimo. Tuomet kartu paskaičiuokite, kiek galite prisidėti prie savo vaiko aukštojo mokslo, įvertinkite, kokio dydžio paskolos reikėtų. Tada pasižiūrėkite pasirinktų universitetų absolventų vidutines pajamas, paskaičiuokite, kiek laiko užtruktų grąžinti paskolą.

Tikimės, kad šie keli patarimai padės ugdant vaikų finansinį raštingumą. Be abejo, kartu reikėtų ir skaityti knygas, spręsti uždavinius. Tačiau svarbiausia yra atvirai kalbėtis su vaiku, kad jis nuo pat mažų dienų suprastų, jog pinigus reikia vertinti.

__________________________

Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀

Apie autorių

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Pakvieskite draugus į TransferGo ir uždirbkite 22€