Blog home
Asmeniniai finansai

Viskas, ką reikia žinoti apie valiutos keitimo kursą

4 min read
Calculator placeholder

Siųsti iš

Popular

All countries

Keitimo kursas

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Pervedimo mokestis

Free – – – 0.99 0.99 USD

Gavėjas gaus

Popular

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Bus gauta per 30 minučių

Visi, kam nors kartą teko atlikti tarptautinį pinigų pervedimą ar keliauti į svečią šalį, kurioje naudojama kita valiuta, susidūrė su mistiniu valiutos keitimo kursu. O jei tą darėte bent kelis kartus, pastebėjote, kad šis kursas nepastovesnis nei pavasario oras Lietuvoje – šiandien patikrinus rodo vieną skaičių, o kitą rytą, jau, žiūrėk, viskas apsivertė aukštyn kojom. Žinoma, puiku, kai tas pokytis reiškia, kad už pervedimą jums reikės mokėti mažiau, bet būna ir mažiau smagių situacijų, kai kaina gerokai pakyla.

Bet kuriuo atveju, būtų visai naudinga žinoti, kodėl valiutų keitimo kursai taip smarkiai svyruoja, tiesa? Ir apskritai, kas yra tas valiutos keitimo kursas? Paprastai tariant, tai vienos valiutos vertė, kurią galima pakeisti kita. Valiutos kursas laikomas vienu iš svarbių faktorių, apibrėžiančių šalies ekonomikos būklę. Tačiau jo vertei įtakos daro ne tik bendra ekonominė padėtis, bet ir infliacijos dydis, pasiūlos ir paklausos situacija, o kartais – netgi politinės vingrybės.

Žemiau pristatome 3 faktorius, dėl kurių keičiasi valiutos kursai.

Infliacijos ir palūkanų dydis

Infliacija apibrėžia prekių ir paslaugų kainų kilimą šalyje (ar regione) per tam tikrą laiko tarpą. Palūkanų dydis atspindi, kokia yra gautina palūkanų suma nuo paskolintų, pasiskolintų ar banke saugomų pinigų.

Šalys, kurių infliacijos lygis įprastai išlieka žemas, dažnai pasižymi didesne valiutos verte. Taip yra todėl, kad jos perkamoji galia auga palyginus su kitomis valiutomis. Priešingai, aukštesnė infliacija sąlygoja aukštesnes palūkanas ir valiutos nuvertėjimą. Infliacijos ir palūkanų reikšmės yra glaudžiai susiję ir abi gali būti naudojamos siekiant įvertinti esamą šalies ekonominę padėtį ir nuspėti būsimą.

Centriniai bankai gali reguliuoti palūkanų dydį, kad paveiktų ir infliaciją, ir valiutos keitimo kursą. Kai palūkanos yra didesnės, skolintojai gauna didesnę grąžą palyginus su kitomis šalimis ir drauge pritraukia užsienio kapitalo. To rezultatas – galimai padidėjęs valiutos keitimo kursas. Tuo tarpu krentantis palūkanų dydis įprastai sumažina ir valiutos vertę.

Pasiūla ir paklausa

Pasiūlos ir paklausos ekonomika remiasi tuo, kad daiktų (paslaugų) vertė krenta, jei jų pasiūla yra pernelyg didelė. Priešingai, kai paklausa yra didelė, o pasiūla – maža, vertė kyla. Tai veda link didesnių kainų ir aukštesnio valiutos keitimo kurso.

Pasiūlą ir paklausą gali paveikti daugybė faktorių, įskaitant ir valdžios įsitraukimas bei spekuliacijos. Pavyzdžiui, šaliai norint padidinti prekių eksportą, tos šalies valdžia gali įsikišti į valiutos rinką. Tai padaro šalį labiau konkurencingą savo rinkoje. Tuo tarpu padaugėjus investuotojų, kurie spekuliuoja šalies valiutos verte, padidėja jos poreikis. Su šiuo poreikio padidėjimu atkeliauja ir valiutos vertės padidėjimas ir, kaip jau supratome, aukštesnis keitimo kursas.

Vyriausybės skola ir politinis stabilumas

Jei centrinė šalies valdžia turi skolų, jai smarkiai sumažėja tikimybė pritraukti užsienio kapitalo, o tai didina infliaciją. Vienas iš galimų tokios situacijos rezultatų – investuotojai ima pardavinėti savo obligacijas atviroje rinkoje vadovaudamiesi prognozėmis ir taip sumažėja valiutos keitimo kursas.

Panašiai nutinka, jei šalis patiria recesiją – jos palūkanos greičiausiai kris, kartu sumažindamos ir galimybes pritraukti užsienio kapitalo. Vėl turime susilpnėjusią valiutą ir mažesnį keitimo kursą.

Užsienio kapitalo sunkiau pritraukti ir tada, kai šalis patiria politinį ar ekonominį neapibrėžtumą. Tokie įvykiai paskatina kai kuriuos investuotojus išsigryninti turtą (pavyzdžiui, investicijas paversti grynaisiais pinigais) ir dėl to sumažėja šalies valiutos vertė. Vienas geriausių pavyzdžių, kai politiniai neramumai paveikė valiutos keitimo kursą, buvo „Brexit“. Po 2016-ųjų referendumo (ir dar daugelį mėnesių ir metų paskui), svarai sterlingų smarkiai nukrito.

Kaip valiutos keitimo kursą nustato TransferGo?

Mūsų valiutos keitimo kurso politika TransferGo yra visiškai skaidri, mokesčiai – maži, o patys kursai – labai konkurencingi. Be to, jie yra fiksuoti, t.y., suma, kurią nusprendėte išsiųsti, pasieks gavėją nepasikeitusi, net jei staiga pakiltų valiutos kursai. Kai tik išsiunčiate pervedimą, galite pamiršti apie bet kokius valiutų kursų pokyčius. O visus mokesčius mes įskaičiuojame į bendrą sumą, todėl jums nereikia nerimauti dėl paslėptų mokesčių ir staiga išaugusių pervedimų kainų.

_____________________________

Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀

Apie autorių

TransferGo Team

TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.

Invite friends to TransferGo, earn £20