TransferGo
02.03.2021 | 5min
Niekaip nepavykta sutaupyti pinigų ir nesuprantate, kur jie dingsta? Tai reiškia, kad reikia susikurti asmeninį finansų planą. Žodžiai „biudžetas” ir „finansų planas” neskamba itin smagiai, todėl galimai jų prisibijome, tačiau svarbu žinoti, kaip geriau valdyti savo pinigus, kad galėtume pasiekti savo tikslų bei finansinio saugumo. Finansų planas nebūtinai reiškia, kad turėsite save labiau varžyti, tačiau žinosite kur išleidžiate savo pinigus ir galėsite geriau pasverti savo galimybes.
Norint, kad finansų planas būtų efektyvus, svarbu žinoti, ne tik patarimus, kaip jį sukurti, tačiau ir kokių klaidų vengti. Tai suveiks kaip papildomas saugiklis siekiant, kad asmeninis finansų planas tikrai pasiteisintų. Be to, šios 5 dažniausiai pasitaikančios klaidos, kurias aptarsime, padės ir tiems, kas jau kurį laiką vadovaujasi tokiu planu, bet niekaip nepasiekia norimų rezultatų.
Netinkamai įvertintos išlaidos
Žinoma, dauguma mūsų įsivaizduoja, kiek maždaug išleidžia vieniems ar kitiems poreikiams tenkinti. Tačiau norint, kad finansų planas veiktų ir būtų efektyvus – maždaug numatyti nepakanka – reikia tiksliai žinoti. Todėl bent kelis mėnesius fiksuokite kiekvieną išleistą eurą (yra sukurta daugybė įvairių programėlių, kurių pagalba tai padaryti bus visai paprasta) ir suskirstykite išlaidas pagal kategorijas. Tai, deja, atims laiko, tačiau tuomet asmeninis finansų planas tikrai bus nuosekliai sudėliotas. Jei visą laiką fiksuoti išlaidų nenorite, pabandykite „ištverti“ kelis mėnesius, kad susidarytumėte adekvatų bendrą vaizdą, o vėliau pakartokite kas ketvirtį ar bent kas pusmetį, kad pernelyg nenutoltumėte nuo realybės.
Per didelės išlaidos namams
Asmeninis finansų planas turi daugelį taisyklių, viena iš jų teigia, jog būtinosios išlaidos turi sudaryti ne daugiau nei 50 % pajamų. Tarp šių – maistas, sveikatos priežiūra, transportas ir, žinoma, namai. Būtent jie dažnai sudaro ypač didelę išlaidų dalį, todėl, jei jūsų finansinė situacija šiuo metu netenkina, pagalvokite, kaip galite sutaupyti šioje srityje. Galbūt reikėtų persikraustyti į mažesnį ar labiau nuo centro nutolusį būstą (tokiu atveju įsitikinkite, kad išlaidos transportui staiga neiškils labiau, nei sumažėjo nuomos kaina), apsvarstyti būsto paskolos refinansavimą. Atkreipkite dėmesį ir kiek išleidžiate elektrai, šildymui, vandeniui, internetui ir pagalvokite, ar šiose srityse nėra, kur sutaupyti.
Yra dar vienas būdas susigrąžinti dalį išlaidų už namus – užsiimti trumpalaike nuoma. Tiesa, šiuo laikotarpiu, ko gero, toks „verslas“ nelabai pasiseks, tačiau pandemijai praėjus, tikrai verta apsvarstyti, ypač, jei gyvenate turistų pamėgtoje vietoje. Kaskart išvykdami atostogauti ar pailsėti savaitgaliui, įkelkite savo buto nuomos pasiūlymą į tam skirtus portalus, pavydžiui, AirBNB, ir taip uždirbsite šiek tiek pinigų, kurie kompensuos išlaidas būstui.
Investuojate emocionaliai
Jei investuojate dalį savo pinigų biržose, užtikrinkite, kad gaunate maksimaliai gerą rezultatą nepasiduodant emocijoms. Pastebėję rinkos svyravimus, daugybė žmonių skuba pirkti ar parduoti akcijas, siekdami greitai išlošti. Deja, tai pavyksta tik profesionalams ir tai ne visada. Jei išties norite užsidirbti iš investuotų pinigų, nusiteikite, kad tai bus labai ilgas procesas, ir palikite emocijas už nugaros.
Nesidalinate planais su savo partneriu
Kalbant apie asmeninį šeimos finansų planą, nepaprastai svarbu, kad visi jos nariai būtų su juo susipažinę. Įprastai rekomenduojama pasiskirstyti atsakomybėmis, pavyzdžiui, kas atsakingas už sąskaitų apmokėjimą, o kas – už savaitinius apsipirkimus. Tačiau visiems šeimos nariams turi būti žinomi bendri tikslai, planai ir limitai. Juk jei asmuo, atsakingas už mokesčius, išleis daug pinigų apsipirkinėdamas prabangiose parduotuvėse, jums vargiai pavyks optimizuoti išlaidas ir sutaupyti norimam tikslui.
Neturite taisyklių
Kalbant apie asmeninį finansų planą, yra dvi svarbios taisyklės: išlaidų limitas nebūtiniems pirkiniams bei santaupos, skirtos netikėtiems įvykiams.
Pirmąją nustatyti būtina, tačiau iš tiesų paprasta – bendras nebūtinų išlaidų kiekis neturėtų viršyti 30 % pajamų. Į šias išlaidas įeina ir, pavyzdžiui, naudojimasis automobiliu vietoje viešojo transporto. Kad būtų paprasčiau, rekomenduojame šias išlaidas suskirstyti į atskiras kategorijas: kiek galite išleisti valgymui ne namie, pramogoms, automobiliui, apsipirkinėjimui ir pan.
Antroji taisyklė yra visada turėti santaupų nenumatytiems atvejams. Šios santaupos padės, jei netikėtai prarastumėte darbą, susirgtumėte ar tiesiog sugestų kompiuteris – nebus jokio reikalo skolintis ar jaudintis, iš kur gauti pinigų. Tačiau kitais atvejais tie pinigai neturėtų būti liečiami. Kaip jų sukaupti? Kas mėnesį dėkite nustatytą sumą pinigų į atskirą banko sąskaitą – labai patogu užsistatyti automatinį pervedimą. Didelė klaida yra bandyti sutaupyti, tuos pinigus, kurie liks. Deja, dažniausiai rasime, kur išleisti visus pinigus, kuriuos turėsime, todėl pinigų taupymui tieisog neliks. Todėl labai svarbu vos gavus atlyginimą atidėti tam tikrą pinigų sumą santaupoms ir jų neliesti. Idealiu atveju šioje sąskaitoje turėtų būti tokia suma, kurios pakaktų pragyventi pusmetį negaunant pajamų.
______________
Siųskite meilę ir pinigus su TransferGo. Mėgaukitės greitais, saugiais ir paprastais pervedimais. Pakvieskite savo draugus prisijungti prie TransferGo ir užsidirbkite £20. Prisijunkite jau šiandien! 🚀
TransferGo
TransferGo is here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. We want to make a tangible difference to your lives, reward your hard work, and help every one of you become more prosperous. How? By making global money transfers as simple as sending a text.