Prieš referendumą daugelis ekonomistų prognozavo žymią įtaką Jungtinės Karalystės ekonomikai, vartotojų pasitikėjimui, jeigu ši šalis po referendumo nubalsuotų palikti Europos Sąjungą. Tačiau iki šiol šios prognozės neišsipildė. Naujausi duomenys rodo, kad ekonomika augo 0,6% tarp liepos ir rugsėjo, greičiau nei ankstesniais įvertinimais (2017).
Pradiniai ekonominiai pokyčiai po referendumo
Jungtinės Karalystės ekonomika, atrodo, atlaikė pirminį šoką po Brexit balsavimo, nors svaro vertė išlieka beveik 30 metų mažesnė, bet nuomonė išsiskiria dėl ilgalaikio poveikio paliekant ES. Kai kurios pagrindinės kompanijos, pavyzdžiui, Easyjet ir John Lewis nurodė, kad sterlingų nuosmukis padidino išlaidas. Didžioji Britanija taip pat prarado savo aukščiausio AAA skolinimosi reitingą, o tai reiškia, kad valdžios sektoriaus skolinimosi išlaidos bus didesnės.
Tačiau akcijų kainos atsigavo nuo dramatiško nuosmukio, tiek FTSE 100 ir FTSE 250 indeksai, kurie apima daugiau britų įsikūrusių įmonių, prekyba po referendumo išaugo. The Bank of England sumažino palūkanų normas nuo 0,5% iki 0,25% – rekordiškai žemai, o ir jokio prognozuojamo ekonominio nuosmukio ar recesijos nebuvo.
ES piliečių imigracijos sprendimai
Pagal 2016 liepos 12 dienos informaciją, vyriausybė atsisakė suteikti tvirtą garantiją apie ES piliečių, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje statusą. Pasak valdžios, tai yra neįmanoma be milijonų Didžiosios Britanijos piliečių, gyvenančių žemyne abipusio įsipareigojimo iš kitų ES valstybių narių.
Pasak vyriausiojo Britanijos Vidaus reikalų ministerijos tarnautojo, ES piliečiai, turintys teisę į nuolatinę gyvenamąją vietą, kuri buvo išduota Jungtinėje Karalystėje prieš penkerius arba daugiau metų galės pasilikti. Jis taip pat pridūrė, kad kitų ES piliečių teisės priklausytų nuo šalių derybų ir parlamento valios.
Kaip bus elgiamasi su britais, gyvenančiais ES, priklauso nuo sandorio rūšies tarp JK ir ES. Jei vyriausybė taikys dirbo leidimo apribojimus ES piliečiams, tai britams greičiausiai reikš kreipimąsi dėl darbo vizos.
Kas nutiks su norinčiais dirbti ES piliečiais vėlgi priklausys nuo to, ar Jungtinės Karalystės vyriausybė nuspręs įdiegti darbo leidimų sistemą, kuri šiuo metu taikoma ne ES piliečiams, apribojanti patekimą į kvalifikuotas profesijas, kuriose trūksta darbuotojų. Piliečių konsultavimo tarnyba priminė, kad jų teisės dar nebuvo pakeistos ir paprašė kreiptis tiems, kas galvoja, kad jie buvo diskriminuojami po JK pasitraukimo iš ES.
Brexit sekretorius Davidas Davis pareiškė, kad ES imigrantai, kurie atvyko į JK artinantis Brexit gali nebūti suteikta teisė gyventi šalyje. Jis sakė, kad gali tekti nustatyti ribinį tašką, jei tuomet buvo naujai atvykusių antplūdis.
Kainų pokyčiai po referendumo tik pradžia
Žmonės, keliaujantys iš Didžiosios Britanijos į užsienį teigė, kad svarų perkamoji galia sumažėjo po Brexit referendumo. Kiekvienos dienos išlaidų poveikis gali būti didesnis. Net jei svaras atgaus dalį savo vertės, valiutų ekspertai prognozuoja, kad jis išliks bent 10% mažesnis negu, kad buvo birželio 23 dieną, ilgalaikėje perspektyvoje.
Tai reiškia, importuotos prekės ir toliau brangs – maisto, drabužių ir namų apyvokos reikmenų prekėms jau buvo nustatytas kainų pakilimas ir šis klausimas visų pirma buvo iliustruotas tarp Tesco ir Marmite gamintojų ginčo apie tai, ar kainos turėtų būti iškabintos parduotuvėse, ar ne. Nauji sausio mėnesio JK infliacijos skaičiai, parodė, kad VKI infliacija pakilo iki 1,8%, t.y. aukščiausio lygio po dvejų su puse metų, todėl bus daugiau sąnaudų spaudimų per ateinančius mėnesius.
Kodėl JK nutarė vis dėlto pasitraukti iš ES?
2017 metų sausio 17 dieną JK premjerė Theresa May sakė, kad viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl britai nusprendė pasitraukti iš ES yra tai, kad jie nori matyti imigracijos mažėjimą.
Ji pranešė, kad tam bus skirta daugiausiai dėmesio Brexit derybose. Kaip prieš tai minėta, pagrindinis klausimas yra, ar kitos ES šalys norės suteikti JK prieigą prie bendrosios rinkos ir tuo pačiu metu yra leisdama riboti ES piliečių teises gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje.
Theresa May sakė ji tebėra įsipareigojusi gauti migracijos saldo – skaičių skirtumą tarp įvažiuojančių ir išvažiuojančių iš šalies iki “darnaus” lygio, kurį ji apibrėžia kaip 100,000 per metus. Šiuo metu migracijos saldo yra 330,000 per metus, iš kurių 184.000 yra ES piliečiai ir 188.000 yra ne iš ES – skaičiai apima 39.000 JK piliečių nutekėjimą.
________________
Nepamirškite, jog sutaupyti galite naudodamiesi TransferGo paslaugomis! Prisiregistruokite dabar ir gaukite du pirmus pervedimus į Lietuvą NEMOKAMAI su geresniu valiutos kursu!

TransferGo
We’re here to make your life easier. Whether you’re paying bills, supporting family, helping businesses or dealing with emergencies—we want you to be able to make fast, low-cost money transfers safely and securely. Why? Because not so long ago, sending money was a nightmare.